Ugrás a fő tartalomra

Tortaklasszikusok: Esterházy torta

A legismertebb és eredetét tekintve legtitokzatosabb torta. Mivel az osztrák-magyar monarchiában indult hódító útjára, nem tudni, hogy  bécsi vagy pesti cukrász készítette. Nevét nem a készítőjéről, hanem valamelyik Esterházy grófról kaphatta. Elképzelhető, hogy Esterházy Pálról. Az eisenstadt-i Esterházy-kastélyban fellelt levelek, jegyzetek között talált feljegyzés alapján a grófnak készített desszert öt réteg mandulából készült habcsókból (meringue) és vaníliával és rummal ízesített  vajas főzött krémből állt, fondanttal bevonva, csokicsíkokkal. Széles körben azonban csak akkor lett népszerű, amikor a mandulát a jóval ízesebb mogyoróra cserélték benne. Ma már szinte mindenhol dióval készítik, mivel olcsóbb a mogyorónál. Ha valaki nem sajnálja az időt az elkészítésére, érdemes kipróbálnia a mogyorós változatot, de természetesen a recept ugyanúgy használható dióval is. 







Hozzávalók a tésztához (12 szeletes tortácskához):
8 db tojásfehérje
150 g cukor
200 g darált mogyoró vagy dió

A krémhez:
5 db tojássárgája
150 g cukor
70 g liszt
1/2 l tej
vanília rúd vagy 1 teáskanál vanília-kivonat 
2 csepp rum
100 g vaj

A tetejére a fondánhoz:
250 g kristálycukor
130 ml víz
1 kávéskanál 20%-os ecet
20 g étcsokoládé
10 dkg mogyoró vagy dió durvára törve

A mogyorót sütőben megpirítjuk, héját konyharuhával ledörzsöljük, majd ledaráljuk.

A tepsinkbe sütőpapírt fektetünk, melynek hátuljára felrajzolunk két 18 centis kört.

185 fokra előmelegítjük a sütőt.
A tojásfehérjéket elkezdjük felverni. Amikor már félkemény a hab folyamatos keverés közben kanalanként hozzáadjuk a cukrot, és addig verjük, amíg teljesen kemény nem lesz.

3 részletben, óvatosan beleforgatjuk a mogyorót a felvert tojásfehérjéhez.


A tésztát öt részre kell osztanunk, egy-egy adagot simítsunk el egyenletesen az előrajzolt körökön belül.

15-18 perc alatt aranybarnára sütjük.

Amíg sül előkészítjük az újabb két adagot, végül az utolsó lapot is megsütjük.

A krémhez a tojássárgáját habosra keverjük a cukorral, majd elkeverjük benne a lisztet.

Közben a tejet felmelegítjük. Nem kell forrjon, még előtte kapcsoljuk le a lángot alatta.
Ha vaníliarudat használunk, a kikapart belsejét a tejjel együtt melegítjük.
A tejet folyamatos kevergetés mellett lassan a tojásokhoz csurgatjuk.

Simára keverjük, majd közepes lángon, folyamatosan kevergetve, addig főzzük, amíg puding sűrűségű nem lesz.

Félrehúzzuk a krémet, időnként alaposan átkeverjük, és megvárjuk, amíg szobahőmérsékletűre nem hűl. Ekkor hozzáadjuk a puha vajat és egy-két csepp rumot, valamint a vaníliát, ha kivonat formájában használjuk. 
Addig keverjük, amíg szép sima, sűrű nem lesz a krém.
A kihűlt lapokról óvatosan lehúzzuk a sütőpapírt.

Egy tortalapot megkenünk krémmel, rátesszük a következőt, és addig folytatjuk, amíg el nem fogynak a lapok.


A maradék krémmel pedig bevonjuk a tortát.

Hűtőbe tesszük díszítésig.
A fondánhoz a kockacukrot és a vizet tiszta edényben feltesszük főzni.

Amikor felforrt kis hab keletkezik, rajta ezt szedjük le egy kanállal. Tegyük bele az ecetet, majd lassan forraljuk tovább, nagyjából 10-15 percig vagy amíg el nem éri a 115 fokot. Ezután tegyük félre és kevergessük folyamatosan, amíg ki nem fehéredik.

Elég sokáig el fog tartani.


Közben olvasszuk meg a csokit.
Vonjuk be a fondánnal a tortát, majd húzzunk bele az olvasztott csokival párhuzamos csíkokat.


Ezután a csíkokra merőlegesen fogvájóval vagy hústűvel húzzunk csíkokat, felváltva egyik, majd másik irányba, de mindig merőlegesen a csokicsíkokra.


Vonjuk be az oldalát a darált maggal, díszítsük a torta tetejét a maradék krémmel.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü