Ugrás a fő tartalomra

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található.





Hozzávalók a piskótához:
5 tojás
100 g liszt
100 g cukor

A krémhez:
300 ml tej
5 tojássárgája
200 g kristálycukor
1 teáskanál vanília kivonat
200 ml rum (én Captain Morgant használok)
100 g aranymazsola
100 g kandírozott narancshéj
15 g zselatin
600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez)

+ a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet

A mazsolákat áztassuk a rumba.

Melegítsük elő a sütőt 170 fokra.
A tojássárgákat verjük habosra a cukorral.

Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába.


Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjük össze közben.

Vajazzunk ki vagy egy 26 cm-es tortaformát vagy két kisebbet (mi 22 cm-est használtunk).
Öntsük az előkészített formába a tésztát és tegyük az előmelegített sütőbe.

Süssük aranybarnára, tűpróbával ellenőrizzük elkészült-e. Ha egyben sütjük kb. 1 óra, ha két részletben, akkor kb. fél óra alatt megsül.

Sütőrácson hűtsük fejjel lefelé fordítva.
A zselatint tegyük 15 g hideg vízbe.

A krémhez keverjük az 5 tojássárgáját a tejjel és a cukorral simára.

Folyamatosan kevergetve főzzük sűrűre, majd azonnal vegyük le a gázról és keverjük bele a feloldott zselatint, majd a vaníliát.


Ha lehűlt a krém, 400 ml tejszínt verjünk kemény habbá és forgassuk a krémbe.


A piskótát vágjuk 4 vagy 5 részre. (amennyire könnyen el tudjuk osztani)
Tegyünk egy lapot vissza a sütőformába.
Locsoljuk meg a rummal.
Kenjünk rá egy adag krémet (olyan vastag legyen, mint a piskóta).
ebbe szórjunk a mazsolából, majd a kandírozott narancshéjból.

Tegyük rá a  következő lapot és ugyanúgy töltsük, rétegezzük mint az előzőt.
Az utolsó lapra már nem kell gyümülcsöt szórnunk, csak kenjük meg a maradék krémmel.
Tegyük hűtőbe, amíg megdermed a krém, majd vegyük le róla a formát és a maradék tejszínből verjünk habot.
Ezzel valamint kandírozott gyümölcsökkel díszítsük.

Megjegyzések

  1. Kedves Medve!
    Tapasztalt sütisként álltam neki tegnap ennek a receptnek. Sosem szerettem a cukrászdai orosz krémtortákat, nem is csináltam a magam kedvéért, de most ajándékba elkészítettem. Azért ezt a receptet választottam, mert nem pudingport és rumaromát használ, hanem beleteszi az alapanyagot rendesen. A részletessége és a szuper fotók miatt kezdők is bátran nekivághatnak, viszont megtévesztheti őket a "Kevergetve forraljuk fel,..." utasítás. Ha a tojásos keveréket felforraljuk, kicsapódik a sárgája, csúnya grízes állagú lesz a krém, ezért pontosabb lenne az, hogy csak addig melegítsük, amíg el nem kezd sűrűsödni. :)
    Üdv: Amálka

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Amálka!
      Nagyon köszönöm ezt az értékes hozzászólást! Már javítom is ezt a részt. További szép napot és jó sütögetést kívánok!
      Üdv: Medve

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez