Ugrás a fő tartalomra

Baguette - Francia bagett

A baguette egy hosszúra nyújtott, ropogós francia kenyér. Az itthon kapható bagettnek gyakran fehérkenyérre emlékeztetnek, de az eredeti francia verzió egy hosszú kelesztésű, kevés élesztővel készülő változat. A (hosszadalmas) hideg tésztahajtogatásnak köszönhetően a belseje ragacsos és lyukacsos, héja pedig vastag és ropogós. Minél tovább kel a tészta, annál lyukacsosabb lesz a kenyér belseje. Az elkészítéséhez szükséges kovásznak minimum 4-6 óra szükségeltetik, így érdemes akkor belekezdeni, amikor elég időnk van erre. 



Hozzávalók a kovászhoz:
89 g kenyérliszt
89 g langyos víz
1 g szárított élesztő

Hozzávalók a baguettehez:
209 g kenyérliszt
62 g sima liszt
163 g langyos víz
1 g szárított élesztő
6 g só

A kovászhoz valókat egy üvegtálban összekeverjük és fóliával lefedve minimum 6-10 órán keresztül szobahőmérsékleten hagyjuk pihenni.
Amikor elkészült a kovász, szép buborékos a teteje és kissé savanykás az illata.

Gyúrjuk össze a kenyér hozzávalóival egynemű tésztává.

Nagyon lágy, ragacsos tésztát kell készítenünk, ami az ujjunkhoz még kissé ragad, de az edény falától már elválik. Ne ijedjünk meg, ha a szokásos kenyértésztáknál sokkal lágyabb, vizesebb, ilyennek kell lennie.
Tegyük át a tésztát egy hideg vízzel kikent üveg- vagy kerámia edénybe, fedjük le konyharuhával vagy fóliával és meleg helyen kelesszük kb. 30 percig.

Vizezzük be a kezünket, hogy ne tapadjon a tésztához.
Az egyik oldalát hajtsuk be középre, hajtsuk mellé a másik oldalát is.



Középen jól nyomkodjuk le, így zárjuk le a keletkezett levegőbuborékokat. Ezután fordítsunk rajta 90 fokot és ugyanígy hajtsuk be a két oldalát középre.

Fordítsuk fejjel lefelé és ugyanígy hajtogassuk meg ezt az oldalát is.

Pihentessük újabb 30 percet, majd újra hajtogassuk.
Összesen két órát kelesztjük így, 3-szor hajtogatjuk. Ekkor már láthatóak a buborékok benne.

Az utolsó fél óra elteltével már egy enyhén lisztezett felületen végezzük el a hajtogatást.
Vágjuk egy éles késsel ketté a tésztát, hajtogassuk és lefedve pihentessük 10 percet.





Mindkét részt nyújtsuk hosszúkás lappá, majd hosszában hajtsuk csak be középre, ezután sodorjuk hengerré.



A hengereket meg kell támasztani két oldalról a következő kelesztés közben. Ha nincs baguette-tepsink sodrófa és fóliahenger is megteszi. Fedjük le ezeket konyharuhával, finoman lisztezzük meg, erre fektessük a baguetteket.


Letakarva 45-60 percig kelesztjük.

A sütőt előmelegítjük 250 fokra és bekészítünk egy nagy adag jéghideg vizet, meg egy tepsit amibe a vizet töltjük. Ezek arra kellenek, hogy gőzben süljön a kenyér.
Miután megkeltek egy nagyon éles késsel vágjuk be a tetejüket és óvatosan helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe.

Amikor betoljuk a forró sütőbe, azonnal öntsük be a hideg vizet az alulra helyezett tepsibe és csukjuk rá a sütőajtót.
25-40 percig sütjük. A hagyományos a baguetteknek, nagyon sötét héjuk kell legyen, de 25 perc elteltével már ellenőrizhetjük, ha mi a világosabb kérget szeretjük.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü