Ugrás a fő tartalomra

Pasteis de nata

A pastel de nata (Pasteis de nata a többesszáma) egy portugál, főzött krémmel töltött vajas-leveles tésztás édesség, melyet melegen, fahéjjal megszórva kínálnak.
A recept a belémi Santa Maria római katolikus monostor szerzeteseitől származik, a 18. századból. Abban az időben a kolostorok nagy mennyiségű tojásfehérjét használtak fel a ruhák keményítéséhez, a maradék tojássárgáját pedig sütemények készítéséhez használták fel. Az recept a mai napig titkos és az eredeti sütemény csak az  Antiga Confeitaria de Belém nevű sütödében kapható. Ennek ellenére Portugália-szerte mindenhol fellelhető a különböző utánzata. Eredeti recept híján, egy ilyen reprodukció otthon is könnyen elkészíthető. Az íze ennek is mennyei.

 

Hozzávalók a leveles tésztához:
270 g liszt
1/4 teáskanál tengeri só
210 ml hideg víz 
230 g sótlan vaj, szobahőmérsékleten

A főzött krémhez:
27 g liszt
300 ml tej
265 g cukor
1 fahéjrúd
160 ml víz
1/2 teáskanál vanília kivonat
6 nagy tojássárgája

+fahéj a tetejére

A vajat egy fakanállal keverjük addig, amíg sima nem lesz.
A lisztből, vízből, sóból gyúrjunk puha és sima tésztát. Csomagoljuk fóliába és pihentessük hűtőben 15 percet.


Borítsuk ki a tésztát lisztezett munkalapra.

Nyújtsuk kb. 45*45 cm-es négyzetté.

Kenjük el a kinyújtott tésztán egyenletesen a vaj 1/3-át.

A tészta alsó harmadát hajtsuk középre, majd hajtsuk rá a tészta felső harmadát is.


Majd hajtsuk középre mindkét oldalát és újra nyújtsuk ki.


A levegőbuborékokat szúrjuk ki óvatosan egy tűvel, aztán újra kenjünk rá 1/3 adag vajat és hajtogassuk az előző módon.

A maradék vajat hasonlóan az előzőekhez dolgozzuk a tésztába. A most elkészült kis tésztapárnát viszont már ne nyújtsuk ki.
Csomagoljuk fóliába és tegyük legalább két órára hűtőbe. A legjobb, ha egy egész estét tudjuk pihentetni.

A töltelékhez egy tálban keverjük simára a lisztet 1/4 bögre tejjel.

Egy kis lábosban forraljuk fel a vizet a cukorral és a fahéjjal. Ne kevergessük!

Eközben forrósítsuk fel a maradék tejet. A forró tejet öntsük a lisztkeverékes tejbe.

Vegyük ki a fahéjrudat, majd öntsük a cukorszirupot a forró tejes-lisztes keverékbe, miközben folyamatosan keverjük. Adjuk hozzá a vaníliát, és keverjük egy percig, amíg még meleg marad, de nem forró.

A tojássárgáját keverjük simára és öntsük rá, folyamatos keverés közben az előző keveréket.

Szűrjük le, majd fedjük le fóliával és tegyük félre hűlni. Pudingállagúnak kell lennie, miután kellőképp lehűlt.

A sütőt a lehető legmagasabb fokozatra kell kapcsolni. Ha valakinek a sütője tud 300 fokot, az az ideális.
Egy muffin-sütő formát kivajazunk.
A leveles tésztát lisztezett felületen 40*40 cm-esre nyújtjuk, szorosan feltekerjük.
Vágjuk ketté és mindkét rudat külön csomagolva, pihentessük hűtőben 15 percet. Így könnyebb lesz dolgozni vele.


12 egyforma darabra vágjuk összesen a két tekercset és az így kapott szeleteket belelapogatjuk a sütőforma mélyedéseibe.



Az ujjunkat vizezzük be időnként, úgy nem fog rátapadni a tészta.
Mindegyik kosárkákat töltsük 2/3-ig a krémmel.
Tegyük a forró sütőbe kb. 12-15 percre.
Akkor van kész, ha a tészta szép aranybarnára sült, a krém tetején pedig sötét hólyagok képződnek.
Tegyük rácsra, amíg fogyasztható melegre hűl, szórjuk meg tálalás előtt fahéjjal. Frissen a legjobb.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü