Ugrás a fő tartalomra

Zhēng jiǎozi - gőzölt kínai batyu, rákkal és sertéshússal

Karácsonyra kaptam egy bambusz-párolót és már nagyon gőzölhetnékem volt. Kínai tésztabatyukat készítettem. Kínában kétféleképpen készítik ezeket a töltött tésztákat. Az egyik verzió a Shui Jiao vízben fő. Szobahőmérsékletű vizet igényel a tészta készítése és sok gyakorlatot. Minél többet gyúrjuk a tésztát, annál rugalmasabb lesz. Miután befejeztük a gyúrást, hagyni kell legalább egy órán át pihenni a glutént, ellenkező esetben nehéz lesz nyújtani. A gőzölt verzió ennél sokkal egyszerűbb. Itt a forró víz segíti a glutént, nem kell órákat gyúrni, mégis könnyen nyújtható lesz. Ebből ráadásul nagyobb batyukat készítünk, amikkel sokkal könnyebb dolgozni.






Hozzávalók a töltelékhez:
1/2 kg darált sertéshús
8-10 közepes méretű főtt garnélarák
1 zöldhagyma
1 teáskanál Shaoxing bor vagy kínai főzőbor (a kínai boltban főzőbort kérjetek, ha ezt a típust nem találjátok)
1/2 teáskanál fehér bors (a kínai ételek jellegzetes ízét többek közt ez a bors adja, nem helyettesíthető feketeborssal)
1/2 teáskanál só
1/2 teáskanál szójaszósz
1/2 teáskanál szezámolaj
1 ujjnyi friss gyömbér

A tésztához:
200 g liszt
1/4 teáskanál só
100 ml forró víz (legyen nagyon forró, mert ez segíti a glutént, amitől jó rugalmas lesz a tésztánk)
2 evőkanál olaj
liszt a nyújtáshoz

A szószhoz:
2 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál kínai ecet
1 teáskanál szezámolaj
chili

+ bambuszpároló

Hámozzuk le a garnélákról a páncált, fejüket, farkukat törjük le.

Vágjuk apróra a húsukat.

Aprítsuk fel a hagymát, hámozzuk meg és reszeljük le a gyömbért.
Minden hozzávalót jó alaposan keverjünk össze egy tálban, lefóliázva tegyük félre.


A lisztet a sóval tegyük egy mély keverőtálba. Keverjük bele a forró víz felét, ha felszívta a liszt, kkor jöhet hozzá a másik fele.

Keverjük, amíg nagyjából össze nem áll.
Borítsuk lisztezett felületre és gyúrjuk sima tésztáva. Nagyon lágynak és rugalmasnak kell lennie.

Formázzuk körülbelül 3 centi átmérőjű hegerré és vágjuk fel 20 darabra.

Egyesével nyújtsuk ki nagyon vékonyra. A körök közepéből indulva kifelé nyújtsuk, közben mindig forgassunk rajta, amíg körbe nem érünk.


Kör alakú szaggatóval szabályosra vághatjuk, kb. 11-12 cm átmérőjűt használjunk, a leeső darabokat gyúrjuk újra.
A tésztakorongokat lisztezve halmozzuk egymásra és fedjük le fóliával, amíg a többin dolgozunk, hogy ne száradjanak ki.
Amikor az összes tésztát kiszaggattuk, fogjunk egy darabot a kezünkbe és tegyünk egy kanál tölteléket a közepére.
A széleit kenjük beegy kis vízzel.
Többféleképpen lehet hajtogatni, most a legegyszerűbbet mutatom. Hajtsuk félbe, nyokodjuk le jó szorosan a széleit.
A lenyomott szélét legyezőszerűen hajtogassuk egymás alá, ujjainkkal mindig nyomjuk finoman össze a tésztát.

Érezhető, hogy nagyon könnyen nyúlik, de ne húzzuk túl, az a cél, hogy a hajtogatás végén kissé félhold alakú legyen. Lisztezett felületre tegyük talpukkal a batyukat.
Egy lábosban forraljunk fel vizet. Akkora edényt válasszunk, amire pont rápasszol a bambuszpároló.
Az egyes szintekre vágjunk egy-egy darab sütőpapírt és lyukasztgassuk ki egy hústűvel. A papír segít, hogy ne ragadjon a tészta az edénybe, a lyukak pedig, hogy a gőz szabadon áramoljon a szintek közt.

Tegyük a párolóba a batyukat, ne érjenek össze.

Nagyjából 10 perc alatt készül el, függ attól is, hogy melyik szintre pakoltuk őket. Onnan lehetünk biztosan, hogy elkészültek, hogy a tészta kissé áttetsző lesz mindenhol.
Készítsük el hozzá a szószt. Ehhez csak keverjük el a hozzávalókat egy kis tálban.
Tálaljuk a batyukat ezzel.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü