Ugrás a fő tartalomra

Céklacsíkos ravioli, ricotta töltelékkel, zsályás vajjal

Használjuk az otthon töltendő időt arra, hogy kipróbáljunk új dolgokat. Például a tésztakészítést. A házi tészta nem csak finomabb, de remek időtöltés. Még a gyerekeket is bevonhatjuk a készítésükbe, biztosan szívesen bíbelődnek majd a színes csíkokkal. Tésztagép nélkül is belevághatunk, csak úgy jóval tovább tart, de edzésnek kiváló.





Hozzávalók a sárga tésztához:
2 1/2 bögre sima liszt
3 tojás

Hozzávalók a piros tésztához:
150 g főtt cékla, lehűtve
1 1/2 bögre sima liszt
1 tojás

A töltelékhez: 
250 g ricotta sajt
80 g parmezán sajt
1 citrom reszelt héja
1/2 teáskanál só
1/4 teáskanál frissen őrölt fekete
csipet szerecsendió

A zsályás vajhoz:
100 g vaj
1/2 marék friss zsályalevél
1 evőkanál citromlé

A lisztből 2 bögrényit a tojással egy tálba teszünk, kanállal nagyjából összedolgozzuk.


A maradék lisztet a gyúródeszkánkra szórjuk, erre borítjuk a tésztát.
Elkezdjük összegyúrni.

Annyi lisztet gyúrjunk bele, amennyit felvesz.


Amikor sima gombóccá gyúrtuk, ha belenyomjuk az ujjainkat, vissza kell ugornia hamar a tésztának.

Csomagoljuk fóliába és tegyük legalább egy órára hűtőbe.

A céklás tésztához a céklát pürésítsük a tojással. Nagyon fontos, hogy teljesen simára turixoljuk, szánjunk rá elég időt, különben nem lesz homogén a tészta.

Az elkészült pürét öntsük a liszthez.

Az előzőhez hasonlóan először kanállal dolgozzuk össze, majd lisztezett felületen gyúrjuk sima gombóccá.




Ezt is tegyük hűtőbe becsomagolva.

Amíg pihennek a tészták, készítsük el a tölteléket.
A ricottát tegyük szűrőbe lecsöpögni fél órára, addig reszeljünk parmezánt.

A kétféle sajtot tegyük tálba, reszeljük bele a citrom héját, sózzuk, borsozzuk, tegyünk bele egy csipet szerecsendiót.

Lazán forgassuk össze.

Az elkészült sárga tésztát vágjuk négyfelé, így könnyebb lesz dolgozni vele.
Nyújtsuk oválisra, majd két szélét hajtsuk középre, ez segít hogy egyenes legyen a széle.


Toljuk át a tésztagép legnagyobb fokozatán, majd folyamatosan csökkentve a méretet, nyújtsuk a legvékonyabbra.


Ugyanígy a pirosat is.


Vágjunk belőlük akkora csíkot, amivel kényelmesen tudunk dolgozni.

A pirosat vágjuk egy centis csíkokra.

Fektessük a sárga tésztalapra őket, ha kicsit megvizezzük a csíkok alatt a tésztát, biztosan a helyükön maradnak.


Sodrófával lapítsuk el kicsit. A kilógó részeket vágjuk le.

Tésztagépbe előszőr nagyobb fokozaton toljuk át, majd újra nyújtsuk a lehető legvékonyabbra.


Az elkészült lapokból egyet fektesünk le háttal felfelé. Készítsünk kis halmokat rá a töltelékből. Előtte érdemes megjelölni nagyjából, hol fogjuk szaggatni a raviolokat.

Terítsünk rá egy másik tésztalapot, a halmok körül nyomogassuk le.

Ravioliszaggatóval vágjuk ki. Ha nincs, megteszi egy sima szaggató, ekkor villával vagy az ujjunkkal jó szorosan nyomkodjuk le a széleket. Derelyeszaggató is alkalmas a műveletre.



Forraljunk sós vizet egy nagy lábosban. Tegyünk raviolokat a forrásban lévő vízbe. Ne sokat egyszerre, nehogy összetapadjanak.

4-5 percig főzzük, majd szűrőkanállal kiszedjük őket. Egyet vágjunk szét, hogy ellenőrizzük megfőtt-e.

A vajat a zsályalevelekkel és a citromlével egy kis lábasba tesszük és alacsony hőfokon 4-5 percig főzzük, amíg a vaj kis színt kap. 


Tálaljuk a kifőtt raviolit a vajjal és reszeljünk rá parmezánt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü