Ugrás a fő tartalomra

Panini prosciuttoval, körtével és brie-vel

A panino, Olaszországból származik és olyan szendvicset jelent, ami nem szeletelt kenyérből készül. A panini a panino többes száma, világszerte ez az elnevezés terjedt el. Nem tudni miért. Szóval a panino kenyér egy szendvicsalap, amire nem sütnek ropogós kérget, így kiváló alapanyag grillezett szendvicsekhez. Kiváló választás akár reggelire, akár vacsorára egy borongós őszi napon. Feltéve, ha van türelmünk némi kelttészta-hajtogatáshoz.Ha van szendvicssütőnk akkor azt készítsük elő, ha nincs akkor sem kell meghátrálni. Egy grillserpenyőre lesz szükségünk és némi súlyra, amivel lenyomjuk a szendvicset. Ez lehet akár egy fazék is.




Hozzávalók:
4 bögre (500 g) kenyérliszt (BL80)
1 1/2 teáskanál só
1 teáskanál cukor
1 evőkanál száraz élesztő
2 evőkanál olívaolaj
1 1/4 bögre meleg víz

Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, a sót és a cukrot. Adjuk hozzá az élesztőt, az olajat és a meleg vizet.
Először fakanállal gyúrjuk nagyjából össze, majd munkalapra borítva kézzel gyúrjuk tovább. 

Nagyon lágy, ragacsos tésztát kell készítenünk, ami az ujjunkhoz még kissé ragad, de sima gombóccá gyúrható.
Adjunk hozzá egy kis lisztet vagy egy kicsit több vizet, ha szükséges, hogy elérjük ezt az állagot, majd gyúrjuk 8-10 percig amíg sima tésztát nem kapunk.



Tegyük át a tésztát egy olajjal kikent edénybe, olajozzuk meg a tetejét is, fedjük le konyharuhával és meleg helyen kelesszük kb. 30 percig.

Tegyük egy gyúródeszkára vagy sima felületre, ahol hajtogatni tudjuk majd. Lisztezni nem kell, az olaj miatt nem szabad tapadnia.
Kissé lapítsuk szét, majd az egyik oldalát hajtsuk be középre, hajtsuk mellé a másik oldalát is.

Középen jól nyomkodjuk le, így zárjuk le a keletkezett levegőbuborékokat. Ezután hajtsuk le a tetejét középre, aztán a az alját fel, középre.


Fordítsuk fejjel lefelé és ugyanígy hajtogassuk meg ezt az oldalát is.
Tegyük vissza hajtással lefelé az olajozott tálba, fedjük le és újabb 30 percig pihentessük.
Még legalább kétszer hajtogassuk meg ilyen módon.
Osszuk el a tésztát 8-10 egyforma golyóra. Tegyük a tésztagolyókat egy enyhén lisztezett felületre, fedjük le konyharuhával, és hagyjuk 15-20 percet pihenni.

Tegyünk sütőpapírt a tepsinkbe. Fogjunk egy tésztagolyót és óvatosan nyújtsuk körülbelül 15 cm hosszú, 1 centi magas téglalappá.
Tegyük a sütőpapírra. Formázzuk meg a többit is.
Újra fedjük le és pihentessük őket újabb 30 percig. Közben melegítsük elő a sütőt 210 fokra.
Mielőtt sütőbe tennénk a tésztákat, kissé lisztezzük meg a tetejüket.
Helyezzük a paninokat a sütő közepére, és 8-10 percig süssük, vagy amíg kis színt nem kapnak. Vegyük ki a sütőből és hagyjuk kihűlni.
Vágjuk félbe a paninonkat, kenjük meg vajjal, helyezzünk rá néhány szelet prosciuttot.
Majd jöhet néhány vastagabb szelet brie.
A körtét szeleteljük fel. Hámozni nem kell, elég, ha kiszedjük a magházat. Ebből is tegyünk pár szeletet a sonka tetejére.
Fedjük be a tetejével és vagy süssük meg szendvicssütőben, vagy tegyük a száraz, felforrósított grillserpenyőbe és súllyal - például egy fazék segítségével - nyomjuk össze.
1-2 perc után fordítsuk meg és pirítsuk meg a másik felét is.
Tálaljuk melegen.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü