Ugrás a fő tartalomra

Rosé kacsamell csillagánizsos epermártással

Már kapható a piacon a szabadföldi eper. Nem mintha a fóliással bármi gond lenne, leszámítva az árát. Szóval a jó hír, hogy végre 1000 forint alá esett kilója a piros, illatos bogyóknak. A rossz viszont, hogy állítólag - a zord időjárásnak köszönhetően - nem fogunk idén dúskálni ebben a gyümölcsben, így iparkodjunk, ha terveink vannak vele. Itt van például egy remek mártás belőle, vajpuha, szaftos kacsamellel körítve. Vagy fordítva?



Hozzávalók a kacsához:
2 kacsamell
1/2 teáskanál őrölt koriander
1/2 teáskanál őrölt kömény
1/2 teáskanál őrölt gyömbér

A mártáshoz: 
1 bögre eper
2 csillagánizs
50g barna cukor
1 bögre burgundi (pinot noir vagy más száraz, sötétpiros vörösbor)

A nagyobb epreket vágjuk félbe, a kisebbek maradhatnak egészben.
A mártáshoz forraljuk lassan a bort, amíg felére nem csökken a térfogata.
Adjuk hozzá a csillagánizst, a cukrot és az epret. Főzzük, amíg egy sűrű mártást nem kapunk.

A bőröket vagy beirdaljuk – ügyelve arra, hogy a húsba ne vágjunk bele – vagy hústűvel sűrűn megszurkáljuk.
Egy tálcára vagy tányérra sót szórunk, erre fektetjük a melleket bőrös felükkel lefelé. Fél órát hagyjuk ebben pácolódni. Ezalatt nem kell hűtőbe tennünk.
Keverjük össze a koriandert, köményt, gyömbért.
Ezután lesöprögetjük a kacsamellekről a felesleges sót. Majd egy tiszta tálra fektetjük, fóliával letakarjuk. Súllyal – mondjuk, néhány jókora szakácskönyvvel - lenyomjuk és 25 percre a hűtőbe tesszük.
Ez azért fontos, hogy sütés előtt minél hidegebb legyen a hús, így biztosítjuk, hogy elég lassan süljön, ahhoz, hogy a közepe is szaftos és omlós legyen.
A másik nagyon fontos dolog, hogy a serpenyő, amiben sütjük is hideg legyen. Először a húst tesszük bele, csak azután gyújtunk alá.
25 perc elteltével kivesszük a hűtőből, sóznunk már nem kell. A fűszerkeverékünkkel bedörzsöljük a nem bőrös felét a húsoknak.
Bőrös felével, a fentebb említett hideg serpenyőbe fektetjük. Alágyújtunk, közepes lángon sütjük.
Közben előmelegítjük a sütőt 175 fokra.
Közben folyamatosan kikanalazzuk alóla a kisült zsírt. 25 perc elteltével megfordítjuk a melleket.

A másik oldalt 4-5 percig sütjük, hogy szép barna kéreg képződjön rajta.
Bőrös felével felfelé az előmelegített sütőbe helyezzük a melleket.
8 perc alatt készre sütjük. Pontosan 8 percig süssük, semmiképp sem tovább, mert kiszáradnak. Mindenképp hagyjuk 10 percig pihenni, mielőtt felszeletelnénk.
Tálaljuk a kacsát a mártással és burgonyapürével.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü