Ugrás a fő tartalomra

Farsangi fánk


Itt a farsangi szezon, meg a fánksütés, nekem meg húsdarálás közben letört a robotgépemről valami, Szervizben van három hétig.

A konyha nem állhat addig, úgyhogy szereztem egy kis kézi gépet. Igaz csak 380 watt, de ugyanolyan szép piros, mint a kis “beteg barátom”. 

Majd próbálok kíméletes lenni vele. Viszont azonnal ki kell próbálnom. Azt írja a használati utasítás, hogy szellemileg nem teljesen ép egyének is használhatják. Szerintem jól megleszünk.

Ez egy egyszerű fánk recept, nem annyira macerás, mint a híres szalagos barátja. Ha mi mégis fehér csíkról álmodozunk, akkor tegyünk fedőt az olajra sütés közben, az segíthet elérni az áhított karimát.

 

Hozzávalók:
50 dkg finomliszt
1 kávéskanál só
3 dkg élesztő
3 dl tej
4 evőkanál cukor
1 db tojássárgája
7 dkg margarin
napraforgó olaj a sütéshez
porcukor

Az élesztőt felfuttatjuk a langyos tejben 1 evőkanál cukorral.
A liszthez tegyük mély tálba, adjuk hozzá a sót, a maradék cukrot, a tojássárgáját, a szobahőmérsékletű margarint és a felfutott élesztőt.
 Keverjük jó alaposan össze, majd dagasszuk, amíg ruganyos tésztát nem kapunk, ami elválik az edény oldalától.
A keveréshez még a gépet használtam, de amikor elkezdett a tészta összeállni és ragacsossá válni, inkább kézi üzemmódba váltottam.
Meleg helyen kb. 40 perc alatt a duplájára kelesztjük, ha nincs elég meleg, akkor eltarthat egy órát is.
Lisztezett felületen 1,5 cm vastagra nyújtjuk, ügyeljünk, hogy jusson lisztből mindenhová, különben odaragad a tésztánk.
Egy 4-5 cm-es lisztezett pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.
 
Lehet nagyobb is attól függően, hogy mekkora fánkokat szeretnénk. A korongok közepébe hüvelykujjal lyukat nyomunk, de vigyázzunk, hogy a tésztát ne szakítsuk át.
Egy magasabb falú edényben felforrósítjuk az olajat. Addig hagyjuk kelni a fánkocskákat.

Közepes lángon kell sütni őket, figyeljünk arra, hogy ne legyen túl forró az olaj, amikor beletesszük a tésztákat, mert ha túl hamar sülnek, nyers maradhat a közepük. Az a jó, ha oldalanként 1-2 percig sül.
Lyukkal lefelé kezdjük sütni.
Amikor látjuk, hogy szép aranybarna az aljuk, akkor megfordítjuk őket.
Konyhai papírtörlőre tesszük lecsöpögni.
Porcukorral megszórjuk, baracklekvárt töltünk a lyukacskákba.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü