Ugrás a fő tartalomra

BBQ oldalas, málna-chipotle barbecue szósszal



Még javában tombol a nyár és eszembe jutott, hogy még nem is nagyon grilleztem. Hogy bepótoljam a lemaradást, megosztom veletek a híres amerikai BBQ oldalas elkészítésének módját. BBQ készítéskor a lehetőségek tárháza végtelen, ez is egy olyan „ahány ház (vagy állam) annyi szokás” történet. Ami biztos,hogy két fajta BBQ létezik: a száraz pácolt és az általunk talán jobban ismert szószos változathogy a BBQ-hoz sok –sok idő kell, de legalább nem kell mellette ácsingóznunkhogy a szósz lehet csípős, lehet savanykás, lehet fűszeres, de mindig édes és paradicsomosAz oldalasból válasszunk szép húsos, nem túl zsíros darabot.

A szószos BBQ is szárazpáccal kezdődik, ehhez a következő fűszereket keverjük össze egy kis tálkában:
1 evőkanál köménymag
1 evőkanál paprika
1 evőkanál fokhagymapor
1 evőkanál vöröshagyma por
1 evőkanál chili por (nem kell, hogy csípős legyen)
1 evőkanál barna cukor
2 evőkanál só
1 teáskanál fekete bors
1 teáskanál fehér bors


Készítsük elő az oldalast. A hátulján található egy hártya, amit el kell távolítanunk, mert ez egy igen rágós rész. Egy kés hegyével nyúljunk alá az egyik végénél és emeljük egy kicsit meg, de ne szakítsuk el.
Egy papírtörővel fogjuk meg a hártya végét. Erre azért van szükség, mert máskülönben kicsúszik a kezünkből.
Húzzuk le a membránt. Le fog jönni egészben, elvileg…
Ha készen vagyunk, jó alaposan töröljük szárazra a húst és vastagon dörzsöljük be a szárazpáccal.


Ügyeljünk, hogy jusson az oldalára is.


Csomagoljuk fóliába szorosan, hogy sütéskor semmi ne jusson se be, se ki.



Tegyük hűtőbe és pácoljuk legalább 2 órán át, de az volna az igazi, ha ezt a grillezést megelőző este készítenénk elő és egész estére a hűtőben felejtenénk.
Ha letelt a pácolási idő, akkor sütés előtt fél órával ki kell venni a hűtőből, hogy kicsit átmelegedjen.
Normál esetben innen úgy megyünk tovább, hogy begyújtjuk a grillt és megpróbáljuk a hőmérsékletet 150 fok körül tartani.
Csak sajnos az itthoni grillek erre nem igen alkalmasak, akinek mégis volna ilyen „grillgépe” az a fentiek szerint járjon el és süsse így a húst 1 – 1,5 órán keresztül. Faszenes grillnél még arra kell ügyelni, hogy a szén legyen egy oldalra kotorva, a hús pedig a grill másik felén süljön. Véletlenül sem a faszén felett, különben odaég.
A többieknek irány a sütő, ugyanúgy 150 fok és bő két óra. Mindkét esetben fóliával sütjük!

Előkészítjük közben a BBQ szószt

Kétfélét írok most le, az egyik egy alaprecept ketchup-bal, a másik pedig a címben említett málnás különlegesség.

1 közepes vöröshagyma, apróra vágva
4 gerezd fokhagyma, apróra vágva
1/4 bögre növényi olaj
5 teáskanál chili por
1/2 teáskanál paprika
1/2 teáskanál só
1 -2 teáskanál frissen őrölt fekete bors
2 bögre ketchup
1 bögre barna cukor
1/4 bögre almaecetet vagy 1/4 bögre vörösborecet
1/3 bögre francia sárga mustár
1/4 bögre Worcestershire szósz

Hevítsük fel az olajat közepes lángon; adjuk hozzá hagymát és süssük körülbelül 3 percig, majd adjuk hozzá a fokhagymát és kevergessük újabb 2 percig.
Adjuk hozzá a chili port, paprikát, sót és borsot; keverjük 1 percig.
Adjuk hozzá az összes többi összetevőt; forraljuk fel állandó keverés mellett.
Csökkentsük a hőt alacsonyra és főzzük fedő nélkül, időnként megkeverve, amíg be nem sűrűsödik. Hűtsük le szobahőmérsékletre, majd fedjük le és hűtőszekrényben felhasználásig.


Málna-chipotle BBQ szósz

Ez a recept egy BBQ versenyre készült. Sajnos nem mi lettünk az elsők, de ennek ellenére nem győzte begyűjteni a csapat a gratulációkat, és megkaptuk az elismerő szavazatot az Amerikából származó angol tanárunktól.


Hozzávalók
½ bögre vöröshagyma, apróra vágva
2 gerezd fokhagyma, darálva
2 evőkanál olívaolaj
¼ bögre + 2 evőkanál barna cukor
¼ bögre almaecet
1 ½ nagy chipotle paprika, apróra vágva (chipotle paprika adobe mártással)
4 bögre málna
2 bögre paradicsomszósz

Hevítsük fel az olajat közepes lángon; adjuk hozzá hagymát és süssük körülbelül 3 percig, majd adjuk hozzá a fokhagymát és kevergessük újabb 1 percig.
Majd jöhet a chipotle paprika, 30 másodpercig.
Öntsük fel a paradicsommal, tegyük bele a barnacukrot, almaecetet, és kevergessük, amíg a cukor feloldódik.
Adjuk hozzá a málnát, keverjük jól el és forraljuk fel.
Csökkentsük a hőt, és lassú tűzön főzzük sűrűre, időnként megkeverve. Vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni.
Hűtsük le szobahőmérsékletre, majd fedjük le és hűtőszekrényben felhasználásig.

Az oldalas befejezéséhez nincs más hátra, mint kicsomagolni, jó alaposan megkenni a szósszal és rátenni a forró grillre.

Aki eddig grillezett, az most feltekerheti a hőt vagy középre kotorhatja a szenet. Ha megsült az egyik oldala fordítsuk meg, kenjük meg újra szósszal, süssük jól meg. Tálaláskor adhatunk még mellé a szószból.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü