Ugrás a fő tartalomra

Perzsa húsgolyók sáfrányos rizzsel

Idén is hoztam egy húsgolyó receptet, ezúttal a Közel-Keletről. A tipikus perzsa főételek általában rizs és húsok kombinációi, friss zöldségekkel és dióval. Gyakran használnak olyan gyümölcsöket fűszerként, mint a szilva, gránátalma, birsalma, aszalt szilva, sárgabarack és a mazsola. Az ételek a jellegzetes aromáikat a sáfránynak, kurkumának és a fahéjnak köszönhetik. A marhahúsbúl készült gombócok, fahéjjal és kurkumával ízesített paradicsomszószban főnek készre, mely mellé sáfrányos rizs készül. A sáfrány, arany- narancssárga színű bibéje drágább az aranynál, szerencsére nagyon kevés kell belőle. Törökországból származik. Minden elültetett hagyma 4-5 virágot hoz. Amikor virágzik, minden nap szedni kell, mert a fent hagyott virág másnapra elhervad. A sáfrányt összezúzott por formában vagy a szálakban árusítják. Érdemes sáfrányszálakat vásárolni, mert így rögtön látjuk, ha nem igazi. A sáfrányos szeklicének ugyanis hasonló bibéi vannak, mint a sáfránynak, de ezek pirosabbak, hosszúkásabbak és egyáltalán nincs aromájuk.



Hozzávalók a húsgombóchoz:
1/2 kg darált marhahús
4 gerezd fokhagyma
50 g friss mentalevél
1/2 vöröshagyma
1 citrom reszelt héja
1 tojás
2 teáskanál só
1 teáskanál frissen őrölt fekete bors
2 evőkanál olívaolaj

A paradicsomszószhoz:
1/2 vöröshagyma
1/2 bögre paradicsompüré
50 g friss mentalevél, apróra vágva
1/2 teáskanál őrölt fahéj
1/2 teáskanál őrölt kurkuma
3 bögre húsleves
1/4 bögre frissen facsart citromlé
só, bors
1/2 bögre gránátalma mag

A sáfrányos rizshez:
1/4 teáskanál sáfrányszál
1/4 bögre forró víz
1 evőkanál olívaolaj
1,5 bögre húsleves
1 bögre (200 g) basmati rizs
1/4 teáskanál só

A salátához:
2 nagy paradicsom
1 angol uborka
1/2 lilahagyma
50 g friss mentalevél, apróra vágva
1/4 bögre frissen facsart citromlé

Tálaláshoz:
natúr joghurt
citrom
gránátalma mag

Tegyük aprítógépbe a hagymát, a fokhagymát és a mentát, daráljuk finomra.
Egy nagy tálban keverjük össze ezt a marhahússal, a citrom reszelt héjával és a tojással, majd ízesítsük sóval és borssal. 
Formázzunk belőle kb 3-4 cm átmérűjű gombócokat.
Melegítsünk fel egy nagy serpenyőt közepes lángon, öntsünk bele 1 evőkanál olajat. 
Píritsuk körbe a gombócokat körül-belül 5-6 percig, közben forgassuk, hogy mindenhol egyenletesen süljenek. Érdemes több adagban dolgozni.
Óvatosan rakjuk át az elkészült húsgombókat egy tányérra.
Amikor az összeset körbepirítottuk, öntsük a maradék 1 evőkanál olívaolajat a serpenyőbe és adjuk hozzá a kockákra vágott hagymát. 
Kevergetve főzzük puhára.
Adjuk hozzá a paradicsompürét, a levets, a fűszereket, a felaprított mentát. Ízesítsük sóval és borssal. 
Forraljuk fel, majd helyezzük vissza a húsgombócokat a serpenyőbe és közepes hőfokon főzzük 30 percig vagy amíg be nem sűrűsödik.
Keverjük bele a citrom levét és szórjuk rá a gránátalma magokat.

A sáfrány felét egy mozsárban őröljük porrá, a maradékot csak tegyük bele.
Öntsük fel a forró vízzel és hagyjuk állni 5 percet.
Közben mossuk át a rizst.
A felaprított hagymát az olajon pároljuk meg.
Adjuk hozzá a lecsepegtetett rizst, egy percig pirítsuk.
Adjuk hozzá a sáfrányt, a húslevest és a sót.
Forraljuk fel.
Hagyjuk forrni fél percet, majd tegyük takarékra és fedjük le.
Fedő alatt főzzük 20 percig, majd zárjuk le alatta a gázt, de a fedőt hagyjuk rajta további 10 percet.
Azután vegyük le és villával forgassuk át a rizst, hogy ne tapadjanak össze a szemek.

A salátához a zöldségeket vágjuk kockára.
A többi hozzávalóval együtt keverjük össze egy tálban.

Tálaljuk a húsgombócokat rizzsel, salátával, adjunk mellé pár gerezd citromot és joghurtot.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü