Ugrás a fő tartalomra

Szicíliai cannoli

A tegnapi nappal ugyan végetért a farsangi időszak és nem is fánkkal készültem, hanem egy olasz karneváli édességgel.
A cannoli a cannolo többeszszáma, mely csövecskét jelent. A ropogós tésztacsövet ricottácal töltik. A töltelékhez helyenként kandírozott gyümölcsöt, apró csokoládépasztillát vagy pisztáciát adnak, majd porcukorral megszórják. A jellegzetes szicíliai édesség, a helybéli cukrászat legismertebb terméke, amelyet eredetileg csak karnevál idején készítettek. Mára már nemcsak a karneváli időszakot, de Szicíliát is kinőtte. Az elkészítéséhez mindenképp kellenek a cannoli sütő csövek és egy tésztagép sem árt, mert nagyon vékonyra kell nyújtani ahhoz a tésztát, hogy sütés közben ne nyíljanak szét.




Hozzávalók a tésztához:
260 g liszt
5 g kakaópor
20 g cukor
1 tojás, enyhén felverve
30 g háj (vagy vaj)
60 g marsala bor (vagy édes desszertbor)
10 g fehérborecet 
1 csipet őrölt fahéj
1 csipet só

Hozzávalók a töltelékhez:
1 kg olasz ricotta
130 g cukor
80 g apróra vágott csokoládé
1 narancs reszelt héja

Tálaláshoz:
tört pisztácia
tört csoki

A töltelékkel kezdjük. Egy szűrőbe tesszük, hogy minél több lé kicsöpögjön belőle, különben folyós lesz a krém.

A tészta hozzávalóit egy tálban kezdjük először összedolgozni, majd amikor nagyjából összeállt, kiborítjuk egy tapadásmentes felületre és kézzel sima gombóccá gyúrjuk.


Csomagoljuk fóliába és tegyük a hűtőbe legalább egy órára.

Kettőbe vágjuk a tésztát, így könnyebb dolgozni vele.

Az egyiket félretesszük, a másikat lisztezett felületen nyújtsuk kör alakúra, két felét hajtsuk be középre, ez segít hogy téglalap legyen.




Engedjük át a tésztagép legnagyobb fokozatán vagy kézzel nyújtsuk vékonyra.
Hajtsuk újra háromfelé, majd párszor engedjük át a tésztagépen folyamatosan csökkentve a vastagságát. Addig nyújtsuk, amíg fél milliméter nem lesz. Tésztagépen a legkisebb foozat.





Vágjunk belőle 10 centis négyzeteket,.

Helyezzük a csövet a négyzet átlójára és a két oldalát hajtsuk be.


Kicsit nedvesítsük meg az ujjunkat és kenjük be a csücskét, ügyeljünk rá, hogy nagy felületen fedjék egymást, így biztosan nem nyílik ki sütés közben.



1 liter olajat felhevítünk, a tésztát a csövekkel együtt beletesszük, kevesebb, mint egy perc alatt aranybarnára süjük, közben egyszer megfordítjuk.
Nagyon gyorsan megsül, ezért érdemes egyesével tenni őket a forró olajba.

Amikor már nem forrók a csövek, lehúzzuk róluk a megsült hengereket.


A krémhez a lecsöpögtetett ricottát a többi hozzávalóval összekeverjük.



Nyomózsákba kanalazzuk és megtöltjük vele a kihűlt tésztahengereket.



A cannolik mindkét végét apróra vágott csokiba vagy pisztáciába mártjuk.

Porcukorral meghintve azonnal tálaljuk, különben megpuhul a tölteléktől.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü