Ugrás a fő tartalomra

Mole poblano - mexikói csokoládés-chiliszósz (25 hozzávalóval)

Ha valami igazán eredeti mexikói ételre vágynánk, nincs jobb választás egy mole poblano-nál, a gazdag ízvilágú mártásnál, csirkével vagy pulykával. Ha valaki hallott már róla, valószínűleg egy csokoládés-chili szószra gondol, pedig ebben az ételben annyival, de annyival több van! Kétségtelen ugyan, hogy egy kevés mexikói csokoládé hozzáad az édeskes ízvilágához, de vannak még itt magvak, kenyérfélék, mazsola és fűszerek tömkelege. A jó mole több, mint 20 féle hozzávalót tartalmaz, gyakran csak a chilikből 6-8-félét tesznek bele. Ha valaki szívesen melegedne a tűzhely mellett ezeken a borongós novemberi napokon, ne hagyja ki az egyik legkülönlegesebb mexikói fogást. És ne felejtsük el meghívni vacsorára a barátainkat sem, mert ezt sem lehet kis adagban készíteni, jut a szószból bőségesen mindenkinek.










Hozzávalók:
10 dkg paradicsom
10 dkg tomatillo (ha nem kapunk, helyettesíthetjük zöldparadicsom és lime keverékével)
1 kis vöröshagyma, felkarikázva
5 gerezd fokhagyma
1 bögre olívaolaj
120 g Mulato csili (szárított poblano, magok kiszedve, félretéve)
60 g Ancho csili (szárított, magok kiszedve, félretéve)
60 g Pasilla csili (szárított, magok kiszedve, félretéve)
1 kukorica tortilla
1/2 bögre hámozott mandula
3 evőkanál hantolt tökmag
1/4 bögre mazsola
2 szelet baguette
1 kis főzőbanán, centis szeletekre vágva
1/4 bögre szezámmag
1 fahéjrúd
6 szem szegfűszeg
1/4 teáskanál ánizsmag
1/4 teáskanál koriandermag
1/4 teáskanál szegfűbors
1/4 teáskanál őrölt feketebors
4-5 bögre húslevesalap
180 g mexikói csokoládé
1 evőkanál cukor
1 evőkanál só

Tálaláshoz:
pulyka- vagy csirkemell, főve
1/4 bögre szezammag
korianderzöld
kukoricatortilla         

Gáz felett vagy grillsütőben pörköljük a paradicsomokat és a tomatillokat, amíg meg nem feketedik a héjuk, ekkor könnyeden le tudjuk húzni.

Mindent készítsünk elő.
Egy vastag aljú serpenyőt forrósítsunk fel és közepesen alacsony lángon pirítsuk meg a hagymákat, óvatosan átfordítgatva, míg meg nem puhul.



Forrósítsunk fel fél bögre olajat egy közepes serpenyőben és süssük meg a csiliket, egyszerre csak néhány darabot egy fajtából, fajtánként külön. Ügyeljünk rá, hogy gyakran forgassuk át őket, míg a szinűk meg nem változik és kissé fel nem puffadnak, de ne égessük meg, mert keserű lesz. 30-45 másodperc kell a mulato és ancho fajtáknál, 1 perc a pasillanak.



A megsült csiliket tegyük át egy nagyobb tálba és öntsük fel annyi hideg vízzel, ami épp ellepi, majd hagyjuk ázni őket fél órán át.



Tépkedjük az olajba a tortillat és forgatva süssük, amíg meg nem pirul. Tegyük a chilik mellé.



Készítsünk elő egy nagy tálat és egy fém szűrőkanalat.
Hevítsük a maradék olajat is fel, közepes lángon és egyenként pirítsuk le a következő hozzávalókat. Amint megpirultak, a szűrőkanállal helyezzük át őket a tálba.
A mandulákkal kezdjük, míg aranybarnák nem lesznek.
A tökmagokat, míg megduzzadnak és bebarnulnak ( kb. 1 perc )

A  mazsolákat szintén egy percig



A baguetteket egyszer átfordítva, mindkét felüket aranybarnára sütve.

Végül a banánszeleteket nagyjából 3 perc alatt süssük aranybarnára mindkét oldalukon.

A megmaradt olajat tegyük félre későbbre. Töröljük tisztára a serpenyőt, amiben a hagymákat sütöttük  és hevítsük fel közepes lángon. Pirítsunk meg 3 evőkanálnyit a kikapart chilimagokból az összes többi fűszerrel, míg színük kissé sötétre nem vált ( 1- 1 1/2 perc ), majd ezt is tegyük az előzőekhez.



Csepegtessük le a chilit és öntsük ki a levét, pürésítsük nagyjából 2 bögre húslevesalappal egy mixerben.

A félretett olajat forrósítsuk fel újra, tegyük bele a chilipürét és főzzük nagyjából 10 percet, míg be nem sűrűsödik.

Eközben két lépésben keverjük össze a sült és pirított hozzávalókat, a sült paradicsomot, tomatillot, hagymát, fokhagymát egy mixerben és adjunk hozzá további két bögre húslevesalapot, turmixoljuk simára. A turmixolás közben legyünk óvatosak, a hozzávalók forróak!
Az elkészült pürét adjuk a már sűrű chilimasszához a lábasba.

Adjuk hozzá a csokoládét, a cukrot és kevergessük, míg a csokoládé el nem olvad benne. Lassú tűzön főzzük, amíg sűrű nem lesz. Sózzuk, borsozzuk, ha szükséges még.





Végül helyezzük bele a főtt csirke vagy pulykahúst és alacsony hőfokon főzzük további 15-20 percig.

Tálaljuk szezámmal, korianderlevéllel megszórva, kínáljunk mellé kukoricatortillát.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü