Ugrás a fő tartalomra

Sertéssült knédlivel és párolt káposztával

Állítólag bekeményít a tél a hét közepétől, gondoltam nem árt felkészülni valami kiadós étellel, hogy átvészeljük a zimankót. A cseh konyha remeke: a knédli, sült, omlós disznóhús és párolt káposzta társaságában. Ha valaki már sütött kenyeret, annak a knédli már gyerekjáték lesz. Akik még nem sütöttek kenyeret, de készítettek már bármilyen kelt tésztát, azok is nyugodtan belevághatnak. A többieknek meg azt üzenem, itt az idő elkezdeni az ismerkedést az élesztővel. Egy hátulütője ennek a tésztának, hogy kell hozzá egy nagy edény, amiben meg tudjuk párolni.






Hozzávalók a sertéshúshoz:
1 1/2 kg sertéscomb
4 gerezd fokhagyma
fűszerkömény
só, bors

A húsléhez:
1 evőkanál liszt
1 teáskanál pirospaprika

Hozzávalók a knédlihez:
1/2 kg liszt
1 egész tojás
1 tojás sárgája
1 dkg élesztő
1 kiskanál cukor
1 evőkanál olaj
2 1/2 dl langyos víz

Hozzávalók a káposztához:
1 1/2 kg fehérkáposzta
1 nagy fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 dl fehérbor
2 db babérlevél
10 szem feketebors, frissen őrölve
1 csapott evőkanál finomliszt (finom)
2 dl víz
1/2 teáskanál só
2 evőkanál cukor
2 evőkanál napraforgó olaj
2 evőkanál ecet

A sütőt előmelegítjük 170 fokra.
A sertéscombról leitatjuk a vizet, alaposan bedörzsöljük a fűszerekkel, mindkét oldalán.
Beletesszük egy, a húsnál nem sokkal nagyobb sütőtálba. Mellédobjuk a fokhagymagerezdeket, csurig töltjük vízzel és fóliával letakarva sütőbe tesszük.
Egy óra múlva levesszük róla a fóliát és így sütjük tovább. Egy óra múlva megfordítjuk a húst és újabb órát sütjük. Ha elfogyna alóla a folyadék, akkor pótoljuk. Nekem egyáltalán nem kellett utána töltenem és a sütési idő végére körülbelül feléig volt a lével a tál.

A húst kicsit hűlni hagyjuk, majd félretesszük.
A levet leszűrjük, kislábasba öntjük, lekapargatjuk a sütőtál oldalára sült részeket is, szűrőn átnyomjuk.

Egy evőkanál lisztet alaposan elkeverünk a lében, majd gázon kevergetés mellett felforraljuk és besűrűsítjük.

Pirospaprikával megszórjuk, alaposan elkeverjük.

A knédlihez 1 dl langyos vízben az élesztőt a cukorral felfuttatjuk.

Az összes hozzávalót tálba tesszük és jó alaposan összegyúrjuk.

Lágy, de nem túl ragacsos tésztát kell kapnunk, ami elválik az edény oldalától.

Meleg helyen kb. egy óra alatt duplájára kelesztjük vagy, ha elektromos sütőnk van, állítsuk 30-40 C-ra, ugyanúgy fedjük le a tálat egy konyharuhával és így kelesszük 40 percet.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, hengerré sodorjuk. Felvágjuk annyi darabra, ahány knédligombócot készítünk belőle. Én két cipót csináltam.

Hagyjuk pihentetni őket letakarva, addig készítsük elő a gőzfürdőt.
Először is kell egy jó nagy lábos, ha van párolóedény otthon, akkor az, de csak akkor, ha dupla méretű, mint a két cipó. Ha nincs se knédlifőző, se pároló, akkor tegyünk egy rácsot az edényünkbe, amire helyezzünk egy sütőpapírt. Grillezős mikrókhoz szokott lenni egy lábas grillrács, az erre tökéletesen megfelel, ha belefér a nagy lábasunkba. Ha csak sima rács van, akkor tegyünk alá egy kerámiabögrét, arra tegyük a rácsot. A lényeg, hogy a tészta semmiképp se érjen majd a vízbe. És legyen helye dagadni, felfelé is.
Fedő is kell, nem szökhet ki a gőz!
Töltsünk vizet az előkészített lábosba, ügyelve hogy a rácshoz vagy párolóbetéthez ne érjen fel a víz. Tegyük fel forrni. Ha forr, tegyük bele a bucikat és fedjük le, hogy ne tudjon szökni a gőz és pontosan 25 percig főzzük.

Közben ne emeljük fel a fedőt.
A kész knédlit miután kivettük a főzőből olajjal megkenjük és fogpiszkálóval megszurkáljuk.



Ha már nem túl forró felszeleteljük.

Melegíteni is csak gőz fölött szabad.

A vöröshagymát és fokhagymát apróra vágjuk, olajon megfuttatjuk. 
Hozzáadjuk a cukrot, majd ráöntjük a fehérbort.
Beletesszük a sót, feketeborsot, babérlevelet, a nem túl vékonyra szelt káposztát.
Felöntjük a vízzel és rálocsoljuk az ecetet. Fedő alatt puhára pároljuk.
Nem kell aggódni, ha elsőre úgy tűnik, nem fogjuk tudni rácsukni a fedelét, ahogy puhul a káposzta, pár perc alatt összeesik, akkor lefedhetjük.
A felszeletelt húst locsoljuk meg a szósszal és tálaljuk a knédlivel, meg a káposztával.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü