Ugrás a fő tartalomra

Citromos-mákos muffin

A muffinok a legegyszerűbben elkészíthető sütemények közé tartoznak, viszont ez nem kell azt jelentse, hogy unalmasak. Valójában végtelen lehetőség rejlik bennük. Kedvünk szerint variálhatjuk az ízeket, készíthetünk belőlük uzsonnasüteményeket és meg is tölthetjük őket. Az már csak a hab a tortán, hogy némi dekorációval pedig akár elegáns süteményeket is varázsolhatunk belőlük. Legyen ez habos mascarpone- vagy gyümölcsös vajkrémrózsa. Én most egy citromos-mákos változattal készültem, amit főzött citromkrémmel töltöttem és a citromos pitékhez hasonlóan, tojásfehérjéből készült habbal díszítettem.




Hozzávalók a muffinhoz (12 darabhoz):
3 nagy tojás
120 g cukor
110 g vaj, szobahőmérsékletű
125 g natúr joghurt
160 g liszt
2 teáskanál sütőpor
1/2 teáskanál szódabikarbóna
3 evőkanál darált mák
2 evőkanál citromlé
1 citrom reszelt héja
1 teáskanál vanília kivonat
1/4 teáskanál só

A citromkrémhez:
4 tojássárgája
1 nagy citrom reszelt héja
60 ml frissen facsart citromlé
100 g cukor
60 g hideg vaj

A tojáshabhoz:
200 g cukor
1 teáskanál ecet
4 tojásfehérje, szobahőmérsékletű

A citromkrémhez a hozzávalókat, a vaj kivételével tegyük egy kis lábosba.

Keverjük el.

Alacsony hőfokon, folyamatosan kevergetve főzzük sűrűre.

Azonnal vegyük le és keverjük bele még melegen a vajat.


Ha valamiért csomós lett a krém, nem kell megijedni, csak át kell passzírozni egy szűrőn.
Tegyük félre hűlni.
Melegítsük elő a sütőt 160 fokra. Tegyünk papírkapszlikat a muffinsütőbe.

Keverjük össze egy tálban a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a sót.
Válasszuk szét a tojásokat.
A sárgákat a puha vajjal és a cukorral keverjük habosra.


Keverjük bele a joghurtot, a citromlevet, reszelt citromhéjat, a mákot és a vanília-kivonatot.


Lapáttal forgassuk bele a lisztes keveréket.



Verjük habbá a tojásfehérjét.

Óvatosan forgassuk két adagban a tésztához.


Osszuk szét a tésztát egyenletesen a muffinsütő mélyedései között.

Süssük készre 20-25 perc alatt, vagy amíg a tetejük aranybarna nem lesz és egy beleszúrt fogvájó tisztán nem jön ki belőlük.
Vegyük ki a sütőből és hagyjuk kihűlni.

Amikor kihűltek a sütemények egy kis kanállal vájjunk lyukat a közepükbe és töltsünk beléjük citromkrémet.





A tojásfehérjéket tegyük egy hőálló tálba a cukorral.

Egy kis lábosba tegyünk vizet, erre helyezzük a fehérjés tálkát, úgy, hogy a víz ne érjen az aljához.
Gázon kevergessük a fehérjét addig, amíg az összes cukor fel nem olvad benne és ha beledugjuk az ujjunk jó melegnek nem érezzük.

Vegyük le ekkor a gőzről és kezdjük azonnal habbá verni. Legyen kéznél a habverő, mert a forró edényben a tojás tovább fő keverés nélkül.
Amikor félkemény, adjuk hozzá az ecetet és verjük kemény habbá, ami jól tartja a formáját.


Töltsük hosszúkás habcsővel ellátott habzsákba (használhatunk sima csillagcsövet is, ha nincs ilyen) és a sütemények közepéről indulva körkörösen vonjuk be őket habbal.



Flambírozópisztollyal adjunk egy kis színt a habnak, de vigyázzunk, ne égessük meg.
Sütőben is barníthatjuk, tegyük vissza 10-15 percre a muffinokat, de tartsuk rajta a szemünket, ha túl gyorsan barnulna vegyük ki hamarabb.


Egész mákszemekkel díszíthetjük még.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü