Ugrás a fő tartalomra

Sajttortás epertorta

Nem véletlen szerepel a címben kétszer a torta szó. Az epres tortalapok között egy sült sajttorta lapul. Nem éppen egy kalóriaszegény fogás, de egy tortától ezt nem is várjuk el. Az eredeti receptben sima eperpüré szerepel. Ez nem más, mint a friss eper leturmixolva. Én viszont azt tapasztaltam, hogy a sütés után alig volt érezhető a piskótában az íze. Persze ez köszönhető annak is, hogy az eper bár meglehetőses illatos, de nagyon kevés cukrot és sok vizet tartalmaz. A második adagot ezért már dupla mennyiségű eperből készítettem. A püré mennyiségét főzéssel felére csökkentettem, így biztosítva a megfelelő folyadék mennyiségét, koncentrált ízzel. A harmadik változatban (ez az, amit éppen olvatok) a friss epren kívül még liofilizált (fagyasztva szárított) gyümölcs is került a tésztába. Még egy hasznos tipp, mielőtt a receptre térnék: a sajttortát a sütőben kell lehűteni, különben megreped a teteje. Ráadásul minél többet hűl, annál könnyebb vele dolgozni, ezért érdemes egy nappal előbb elkészíteni vagy mélyhűtőbe tenni. Hasonlóképpen az eperpürét is előre el tudjuk készíteni, mert azt sem adhatjuk melegen a tésztához.





Hozzávalók a sajttortához:
450 g mascarpone
1/2 bögre (100 g) cukor
csipet só
2 nagy tojás
1/3 bögre (80 g) tejföl
1/3 bögre (80 g) tejszín
1 teáskanál vanília-kivonat

Az epres piskótához:
3 bögre (660 g) liszt
1 bögre (200 g) cukor
1 1/2 evőkanál sütőpor
3/4 teáskanál só
3/4 bögre (180 ml) olaj
1 1/2 bögre eperpüré, kb. 1 kilóra lesz szükség a piskótába és a vajkrémhez
1 teáskanál vanília-kivonat
1 teáskanál citromlé
4 tojás
pár csepp piros ételfesték (opcinális) 

Az epres tejszínhabhoz:
3 tojásfehérje
1/2 bögre (100 g) cukor
250 g vaj, szobahőmérsékletű
1 teáskanál vanília-kivonat
1/2 bögre eperpüré

Legelőször az eperpürét készítsük el, hogy legyen ideje hűlni.
Turmixoljuk le a gyümölcsöt és egy lábasban, alacsony hőfokon tegyük fel főzni. 
Időnként megkevergetve főzzük, amíg nagyjából a felére nem csökken a mennyisége. Tegyük félre hűlni.
A sajttorta lesz a következő. Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Ahhoz, hogy a képen látható magasságú rétegeket kapjuk, 20 cm átmérőjő tortaformát kell használnunk. Nagyobban is elkészíthető, akkor laposabb süteményt kapunk és némiképp rövidülhet a sütési idő.
Készítsünk elő egy magas falú tepsit is a vízfürdőhöz, amire azért van szükség, hogy ne púposodjon fel a torta teteje.
Vajazzuk ki a kerek tortaformát és kivülről alaposan tekerjük körbe alufóliával, hogy ne juthasson be a víz.
Habverővel keverjük krémesre a mascarpone-t. Keverjük bele a cukrot és a sót, verjük 2 percig, szedjük le az edény faláról is a felragadt krémet.
Egyesével keverjük el benne a tojásokat.
Végül jöhet a tejföl, a tejszín és a vanília is.
Ha sima a masszánk, öntsük az előkészített tortaformába és tegyük a tepsibe. 
Öntsünk vizet alá, de nem töltsük a forma tetejéig.
Süssük kb. 50-60 percig. Ha kicsit aranybarnás a teteje és ha meglöködjük kissé a formát és nem lötyög, akkor készen van.
Zárjuk le a sütőt, de hagyjuk benn egy órára.
Ezután tegyük hűtőbe és legalább 4-5 órát hagyjuk állni. Akár a mélyhűtőbe is betehetjük, úgy sokkal könnyebb dolgunk lesz vele.
Melegítsük elő a sütőt újra 165 fokra. Vajazzuk ki a tortaformánk, használjunk ugyanakkorát, mint a sajttortához.
Egy edényben keverjük össze a száraz hozzávalókat.
Érdemes át is szitálni. 
Adjuk a lisztes keverékhez az olajat, a 1 1/2 bögre eperpürét, a vaníliát és a citromlevet, majd keverjük simára.
Nem elgépelés, ez egy szándékosan fordított sorrendben készülő piskóta. Utoljára következik a tojás. 
Kissé verjük fel, mielőtt a masszához adjuk. Ha szeretnénk színezni, most adjuk hozzá az ételfestéket. Keverjük teljesen simára, de ahogy elértük a megfelelő állagot, ne verjük tovább.
Osszuk kétfelé és egyesével süssük kb. 25-30 percig, vagy amíg a beleszúrt tű szárazon nem jön ki belőle. Hagyjuk lehűlni.
A vajkrémhez a tojásfehérjét a cukorral gőz felett hevítsük fel, amíg a cukor fel nem olvad. Folyamatosan keverjük, különben megfő a tojás. Ha elolvadt a cukor, akkor vegyük le a gőzről és folytassuk a habverést a legmagasabb fokozaton.
Mire kemény hab lesz belőle, addigra le is hűl annyira, hogy bele lehessen keverni a vajat. Még mindig a habverőfejjel, magas fokozaton kanalanként adjuk hozzá a puha vajat. Nem kell megijedni, ha nem homogén, 10-15 perc folyamatos keverés után elérjük a kívánt habos, krémes állagot.
Ekkor már lapáttal, alacsony fokozaton keverjük el benne a vaníliát és adagoljuk hozzá lassanként az eperpürét.
A torta összeállításához vágjuk egyenesre a lapokat. Egyet helyezzünk tálra vagy tortatálra.
Késsel vágjuk körbe a sajttortát, vegyük le róla a formát és borítsuk óvatosan az epres lap tetejére.
Vegyük le a forma alját is és borítsuk rá a másik epres lapot.
Kenjük körbe az epres vajkrémmel, díszítsük eperrel.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü