Ugrás a fő tartalomra

Antipasto Focacciaval






A múlt hét igen borongósra sikeredett, egy ideig szinte el is felejtettük, hogy még javában tombol a nyár. Ezzel a vegyes ízelítő tállal kicsit Olaszországba varázsoltuk magunkat. Már a vásárlás alatt is úgy éreztem magam, mintha nyaralnék. A Damjanich utcában van egy olasz üzletke, csupa itáliai finomsággal. A kiszolgálás is ízig-vérig olasz:
- a tulaj nem beszél magyarul, ha nem tudsz olaszul vagy angolul, bajban leszel
- a kiszolgálás lassú, nem azért mert nem foglalkoznak veled, hanem mert mindenkivel foglalkoznak. Mindenkihez van pár szava, mindenkit kínálgat, kóstoltat.
Szerintem több mint fél órát töltöttem a boltban, pedig nagyon pici bolt, de ezalatt jól laktam.
- és végül, de nem utoljára: a hajszál vékonyra szeletelt prosciutto-t, szalámit és sajtot egyesével, egymást kissé átfedve (semmiképp sem egymásra tornyozva) helyezgette a papírra
- a legfontosabbat majdnem kihagytam. A nyitvatartás. A következő állt az ajtón: nyitva 14:00-től. Ennyi.
Mindenesetre minden amit vettem, nagyon pazar volt. És én még életemben nem ettem ennyire finom bivalymozzarellát, mint amit ott ajánlottak. Egy üveg remek olasz bor is a kosárba került.
Mivel a hétvégén is végig szakadt az eső, a szabadtéri program ugrott. Még szerencse, hogy remek társaságunk adódott a szomszédaink személyében, akik segítettek elfogyasztani a tálat két ping pong meccs között. 


Ami a tálon van:
Prosciutto Sárgadinnyével (recept lent)
Insalata Caprese (recept lent)
Anchovy (olajban eltett szardella-féle hal)
Olajbogyó
Kapribogyó
Olasz szalámi
Focaccia (recept lent)


Focaccia:


hozzávalók:
500 g liszt
10 g tengeri só
5 g szárított élesztő
2-3 evőkanál olívaolaj
apróra vágott friss rozmaring
durva szemű só

A sütőt előmelegítjük 220 fokra.
A szárított élesztőt 350 ml meleg vízben feloldjuk.

A lisztet a sóval és az élesztős vízzel fakanállal összekeverjük, majd kézzel összegyúrjuk.


Ha összeállt kissé lisztezett felületen 5-10 percig gyúrjuk.


Olívaolajjal kikent edénybe tesszük, konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük. Ezután újra átgyúrjuk, újabb 20 percet kelesztjük. Egy kb. 20*25- ös mélyebb tepsit olívaolajjal vastagon kikenünk.

Ebbe nyomkodjuk bele a tésztát. Egyenletesen tömködjük, hogy a sarkokba is jusson.

A mutatóujjunkkal lyukakat nyomkodunk a tésztába úgy, hogy egészen a tepsi aljáig érjünk.tetejét is vastagon megkenjük olívaolajjal.

Meghintjük a rozmaringgal és a durva szemű sóval.

Az előmelegített sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük.


Prosciutto Sárgadinnyével:


Egy kisebb méretű sárgadinnyét meghámozunk, kimagozunk, majd vékony cikkekre vágunk.

Mindegyik szeletet körbetekerjük prosciutto-val.




Insalata Caprese:


Egy tálon felváltva elhelyezzük a paradicsom- és mozzarellaszeleteket, valamint a bazsalikom leveleket.

Meglocsoljuk olívaolajjal. Frissen őrölt tengeri sóval és borssal fűszerezzük.

Innentől már nincs más dolgunk, mint mindent egy tálra halmozni.




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü