Ugrás a fő tartalomra

Mézeskalács

A legtöbbünk süt mézeskalácsot karácsonyra. Kiváló ajándék vagy dísz a fára. Remek szórakozás a barátokkal a "mézesfestő" parti. Mi a lányokkal már hagyományként űzzük. A kisütött méziket együtt mázazzuk, mindenki kiélheti kreatívitását egy forró csoki vagy tojáslikőr kíséretében. Rengeteg féle recept van, minden család őrizgeti a sajátját, amit talán még a dédszülők hagytak rájuk. Az enyém attól különleges, hogy azonnal puha, nem kell heteket várni rá, mégis nagyon sokáig eláll.








Hozzávalók a mézeshez:
2 tojás
150 ml méz
100 g vaj, olvasztva
1 evőkanál kakaó
1 teáskanál szódabikarbóna
1 1/2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
500 g liszt
60 g cukor
reszelt citromhéj

Kenéshez:
100 ml tej
1 teáskanál cukor

A mázhoz:
1 tojásfehérje
200 g porcukor
1 teáskanál 10%-os ecet
ételfesték

1 egész tojást és 1 sárgáját (1 fehérjét félreteszünk a díszítéshez) a mézzel, a cukorral és a vajjal összekerjük.

Hozzáadjuk a kakaót, a citromhéjat, meg a szódabikarbónát, valamint a fűszerrel elvegyített lisztet, majd simára gyúrjuk.




Fóliába csomagolva, legalább 2 órát pihentetjük.

A sütőt előmelegítjük 165 fokra.
A tésztát lisztezett deszkán fél cm vastagságúra nyútjuk.
Kiszaggatjuk, lisztezzük a sütiszaggatót is, hogy ne ragadjon bele.

A kiszaggatott figurákat sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük.

Előmelegített sütőben, világosbarnára sütjük. Attól függ, milyen hamar készül el, hogy mennyire vékonyra nyújtottuk.

Még forrón, cukros tejjel megkenjük.


A tojásfehérjét elkezdjük habbá verni.
Amikor habosodni kezd, alacsony sebességfokozaton, apránként hozzáadjuk a porcukrot.
Miután az összeset belekevertük, hozzáadjuk az ecetet és a legmagasabb fokozaton 8-10 percig verjük, amíg kemény és hófehér habot nem kapunk.

Ez az állag nem megfelelő a díszítéshez, vízzel hígítanunk kell majd rajta.
Előbb viszont színezzük, nehogy túl híg legyen.
Egy kis tálkában vegyünk ki egy adagot a habból, keverjünk bele ételfestéket, majd higítsuk attól függően, hogy vonalat rajzolunk, vagy nagyobb felületet töltenénk ki vele.
Apránként adagoljuk a vizet, de ha mégis túlhigítanánk véletlenül, porcukorral keverjük vissza.

🐻Medvetipp: Az állaga akkor jó, ha még tapad a kanálhoz, nem csurog, hanem lassan nyúlva esik le a tányérba. Ha még nem esik le, akkor jöhet még egy kanál víz. Keverjük el jó alaposan, ellenőrizzük az állagot.
  • Az így kapott massza a vékony vonalakhoz és keretek megrajzolásához használható. 
  • A szép sima, nagy felületű mintákhoz, kitöltésekhez még egy kicsit hígítanunk kell, az előző módszerrel. Ez akkor jó, ha szép lassan, folyamatosan csurog le (nem csöpög!) a kanálról. Nagyjából 15 másodpercig tartson, amíg a tányértól 20 centiméterre felemelt kanálról a tányérba ér a máz.
  • Fóliával fedjük le, ha nem használjuk fel azonnal, mert nagyon gyorsan szárad. Ha egy kicsit mégis megszáradna, újabb pici adag vízzel visszaállíthatjuk a kívánt állagot.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü