Ugrás a fő tartalomra

Német spárgaleves


Spárga, de ne zöld. Amikor legutóbb Németországban jártam épp spárgaszezon volt. Az út szélén mindenfelé spárgaárusok kínálták a fehér póznákat. És senki nem főz olyan spárgakrémlevest, mint ők.

A fehér spárgát – a zölddel ellentétben, ahol csak a végeket kell levágni – meg kell hámozni, különben keserű lesz.

Persze először is vigyünk jó spárgát haza.

Nézd meg hogy a levágott végek száradtak-e ki. Ehhez finoman meg kell nyomni a végeit, és ha jönnek belőlük cseppek, akkor egy lépéssel közelebb kerültünk a spárgavásárláshoz. Lehetőleg fehér legyen a fehér, ne pedig lilás színű, ízre ugyanolyanok, de a lilát sokkal nehezebb meghámozni.

Legyen a spárga vastag és zömök. Minél vastagabb, annál több marad a hámozás után, és annál könnyebb hámozni.

Ha hazavittük a spárgánkat, ne tartsuk túl sokáig hűtőben, fogyasszuk el egy-két nappal a vásárlás után. Addig nedves ruhába göngyölve őrizhetjük meg a frissességét.

Ha már egy kicsit ruganyos, nem törékeny, akkor inkább csak levesnek főzzük meg.

Mint mondtam a fehér spárga meg kell hámozni. Vagy késsel, vagy zöldséghámozóval vékonyan szedjük le és közben figyeljünk arra, hogy ne törjük el. Mondjuk levesbe mindegy. A fejrésztől lefelé hámozzuk, magát a fejet nem kell.

 Miután minden spárgát meghámoztunk, le kell vágni a végeket, körülbelül egy-két centiméternyit. Érezni fogjuk a késsel, hogy hol kell, ha még nagyon fás, nehezen megy bele a kés, akkor még feljebb kell vágni. Ha a vágásnál találunk meg szálakat, azokat húzkodjuk le, különben evés közben szedegethetjük ki a szánkból.

Hát kb. ennyi, a spárgánk már konyhakész.


Hozzávalók 6 személyre
1 csokor újhagyma apróra vágva
2 evőkanál vaj vagy margarin
60-70 dkg fehér spárga, megtisztítva és 2 cm-es darabokra vágva
6 bögre húsleves, csirke vagy zöldség
1/2 bögre tejszín

frissen őrölt bors
1 bögre száraz fehérbor, elhagyható
petrezselyem vagy snidling a díszítéshez

Dinszteljük meg a hagymát a vajon egy mély lábasban.
Dobjuk bele a spárgadarabokat és főzzük 5 percig.
Öntsük rá a fehérbort, forraljuk egy percig. Adjuk hozzá a húslevest és óvatosan forraljuk körülbelül 30 percig, vagy amíg a spárga nagyon puha nem lesz.
Pürésítsük és adjuk hozzá a tejszínt. Gázon keverjük el, de már ne forraljuk fel.
Sózzuk, borsozzuk. Díszítsük petrezselyemmel vagy a snidlinggel.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü