Ugrás a fő tartalomra

Zserbó szelet (amit Émile Gerbeaud sosem kóstolt)

A zserbó szeletet szinte mindenki ismeri. Sokan hiszik, hogy nemcsak a neve, de a recept is a Gerbeaud cukrászda névadójától származik, annak ellenére, hogy sem szakácskönyvekben, sem a cukrászda árjegyzékében nem szerepel 1950-ig. 

Émile Gerbeaud 1919-ben halt meg. Még az sem kizárt, hogy a zserbószelet is az 1958-as világkiállításra született, ahogy  Rákóczi János túrós lepénye (bár ezt kétségkívül ő is készítette). Persze rengeteg újítás fűződik Gerbeaud nevéhez; feltalálta a macskanyelvet, a csokoládés drazsét és a kézzel mártott konyakmeggyet ő vezette be a piacra az 1900-as évek elején. Mivel első megjelenését homály fedi, bárki, aki azt állítja, ő birtokában van az Émile Gerbeaud-féle eredeti receptnek, bizonyára téved. Igaz a darált dió, omlós tészta, házi baracklekvár hármasa ettől még egy igazi mestermű. 



Hozzávalók:
A tésztához:
60 dkg finomliszt,
30 dkg vaj vagy margarin,
1dl tej,
1,5 dkg élesztő,
0,5 dl rum,
10 dkg kristálycukor,
2 tojássárgája,
szódabikarbóna,
csipetnyi só

A töltelékhez:
40 dkg darált dióbél,
40 dkg sárgabaracklekvár,
10 dkg kristálycukor

A tészta lekenésére:
1 tojássárgája

A tetejére:
12 dkg cukor
4 evőkanál kakaópor
4 evőkanál víz
1-2 dkg  vaj

Elkészítés:
A tésztához a lisztet a vajjal elmorzsoljuk, a tejet meglangyosítjuk egy kanál cukorral és belemorzsoljuk az élesztőt, felfuttatjuk.

Közben a rumot is meglangyosítjuk, majd a cukrot beleszórjuk, ezután az élesztős tejjel együtt a liszthez öntjük és a tojások sárgájával, fél mokkáskanál szódabikarbónával meg a sóval tésztává gyúrjuk.
Letakarva legalább egy órára hűtőszekrénybe tesszük.
A diót a lekvárral meg a cukorral összekeverjük.
 A tésztát három részre osztjuk és egyenként nagy tepsi nagyságú lappá nyújtjuk.
Az egyiket kivajazott tepsibe fektetjük, majd a diókrém felét rásimítjuk. Erre kerül a második tésztalap. A maradék diót rákenjük, majd a harmadik tésztával befedjük.
A tojássárgájával megkenjük, villával megszurkáljuk és 45 percig pihentetjük.

Előmelegített sütőben a közepesnél valamivel kisebb lánggal 45-50 percig sütjük. A tepsiben hagyjuk ki hülni.

Csokimáz
A cukrot, a kakaót, és a vizet összekeverjük, kis lángon kevergetve addig főzzük, amíg a cukor el nem olvad, majd azonnal belekeverjük a vajat.
A mázat a tésztára terítjük és hűvös helyen hagyjuk megkötni.
Szép fényes lett, lehet rajta korcsolyázni is :)





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Pisztáciatorta mascarpone-krémmel

A könnyű és levegős zöld piskóta telis-tele van pisztáciával. Ha lehúzzuk a magok belső, barna héját, akkor ételfesték sem kell ahhoz, hogy gyönyörű zöld színt kapjunk. Érdekes infó, hogy egy kis mandula kivonat hozzáadásával intenzívebbé lehet tenni a pisztácia-ízt. Állítólag a pisztácia fagyi ízének nagy részét is ez adja. A biztonság kedvéért a mascarpone rétegek alá még elrejtettem némi pisztáciakrémet is, hogy biztosan brutál pisztáciás legyen ez a torta. Hozzávalók a piskótához (12-14 szelet): 6 tojás 180 g cukor 140 g hántolt, sótlan pisztácia  40 g héj nélküli mandula 40 g liszt Hozzávalók a pisztácia krémhez: 140 hántolt pisztácia 40 g cukor csipet só 50 g tejszín 50 g fehércsokoládé Hozzávalók a mascarpone krémhez: 4 db tojás sárgája 600 g tejszín 200 g fehércsokoládé 500 g mascarpone Díszítéshez: 120 g tört pisztácia Melegítsük elő a sütőt 165 fokra. Vágjunk egy darab sütőpapírt egy 22-24 cm-es tortaforma aljába. Kikenni nem kell. Daráljuk meg a pisztáciát és a man

Réteges szeder-mousse torta

Ez a dekoratív torta rengeteg szederrel és főzött citromkrémmel készült. Az alapja egy mandulás sütemény, mely gabonalisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Elkészítése sok kézügyességet nem, de némi türelmet igényel. Ezenkívül csak egy kapcsos, magas tortaforma kell hozzá. Hozzávalók a tésztához: 150 g egész mandula 4 nagy tojás, szétválasztva 100 g cukor 1 citrom reszelt héja A rétegekhez: 900 g friss vagy fagyasztott szeder 3 citrom leve (175 ml) és reszelt héja 2 tojás 150 g vaj 380 g cukor 35 g zselatin 500 g habtejszín 2 teáskanál vaníliakivonat + 23-24 cm átmérőjű tortaforma Tegyünk félre 12 szép szem szedret a díszítéshez. Először a citromkrémet készítjük el. Tegyük egy kis lábosba az összes citromlevet és a reszelt citromhéjat. Adjunk hozzá 180 g cukrot és 2 tojást. Kézzel keverjük simára, majd, alacsony lángon főzzük folyamatosan kevergetve, amíg sűrűsödni nem kezd. Vegyük le a gázról és adjunk hozzá 85 g vajat. A szederpüréhez

Tortaklasszikusok: Orosz krémtorta

Oroszkrém torta vagy orosz krémtorta? Nem orosz, hanem nagyon is magyar, főzött angolkrémmel. Szóval egy krémes torta, melyet először egy magyar kávéházban szolgáltak fel, megalkotója feltételezhetően egy Oroszi nevű cukrász. A recept az 1964-es Rákóczi János féle Konyhaművészet című szakácskönyben található. Hozzávalók a piskótához: 5 tojás 100 g liszt 100 g cukor A krémhez: 300 ml tej 5 tojássárgája 200 g kristálycukor 1 teáskanál vanília kivonat 200 ml rum (én Captain Morgant használok) 100 g aranymazsola 100 g kandírozott narancshéj 15 g zselatin 600 ml habtejszín (400 ml  a krémbe, a maradék díszítéshez) + a díszítéshez: kandírozott narancshéj, kandírozott narancsszelet A mazsolákat áztassuk a rumba. Melegítsük elő a sütőt 170 fokra. A tojássárgákat verjük habosra a cukorral. Verjük keményre a tojásfehérjéket és forgassuk bele lapáttal a tojássárgájába. Szitáljuk ebbe a lisztet és keverjük ezt is simára, vigyázva, a habot ne törjü